Betancuria

Betancuria

Betancuria jest określana mianem najpiękniejszej miejscowości na wyspie. Punkt obowiazkowy wszystkich wycieczek fakultatywnych.

Biura, które organizują wycieczki po wyspie, jako punkt obowiązkowy zamieszczają w programach Betancurię. Z tego względu dojeżdżając do miejscowości można spotkać liczne autokary turystyczne.

Miasteczko znajduje się w najstarszym geologicznie regionie wyspy na terenie Parque Rural de Betancuria.

Miasto ma swoją historię, gdyż było jednym z pierwszych zakładanych przez hiszpańskich konkwistadorów. To właśnie od nazwiska jednego z nich – Jeana de Bethencourt, zyskała swoją nazwę. Miejsce nie było obrane przypadkowo. Znajduje się w środkowej części, w dolinie. Miało być bezpiecznym miejscem, oddalonym od wybrzeża. Nie ustrzegło go to jednak przez całkowitym zniszczeniem w 1953 roku ze strony piratów berberyjskich.

Betancuria to pierwsza stolica wyspy. Aktualnie spokojne miasteczko z ciekawą starówką. Przyjemnie i spokojne spędza się tutaj czas.

Betancuria
Betancuria
Betancuria
Betancuria
Betancuria

Charakterystyczną budowlą i miejscem licznych fotografii jest kościół św. Marii. Była to pierwsza świątynia wzniesiona na wyspie przez w/w Hiszpanów. Została w międzyczasie zniszczona podczas ataku berberyjskich piratów, k którym pisaliśmy wyżej. Aktualna świątynia została ukończona w wieku XVIII.

Wstęp do środka jest płatny, ale opłata jest symboliczna.

Betancuria - kościół św. Marii
Betancuria - kościół św. Marii
Betancuria - kościół św. Marii
Betancuria - kościół św. Marii
Betancuria - kościół św. Marii

Miejsce niezwykle przyjemne, ale nie spędziliśmy tu sporej ilości czasu. Dawniej osada żyła z rolnictwa i hodowli. Okresy susz powodowały jednak, ze ludność często migrowała z tego miejsca. Aktualnie lokalni mieszkańcy żyją z turystyki. Wikipedia podaje liczbę mieszkańców na poziomie 811 osób (dane z 2013 roku).

Betancuria jest celem obowiązkowym również z innego powodu – przejażdżki drogą FV-30, która ciągnie się większą częścią przez teren Rural Park Betancuria. Wspomnienia z drogi, piękne widoki na długo pozostają w pamięci. O tym jednak w osobnym wpisie!

Beata, Tomasz Filak

Autorzy: Beata, Tomasz Filak

Podróżowanie to nieodłączny element naszego życia. Uwielbiamy przede wszystkim piesze spacery po miastach, atrakcjach turystycznych i górach. Zawodowo w branży turystycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *