Pogoda

Pogoda

Pogoda na Fuerteventurze jest dobra bądź bardzo dobra 🙂 Jest to kierunek całoroczny i zawsze można zaczerpnąć tu słońca!

Generalnie całe wyspy kanaryjskie nazywane są krainą wiecznej wiosny. Panuje tu przyjemna aura przez cały rok. W miesiącach zimowych jest oczywiście najchłodniej, ale wtedy słupki rtęci i tak pokazują ponad 20 stopni Celsjusza w cieniu.

Z drugiej strony nie ma tu typowych upałów znanych chociażby z krajów i wysp basenu morza śródziemnego. Śmiało możemy tu podróżować w szczycie wakacyjnego sezonu, w lipcu czy sierpniu. Wiatr od morza daje ukojenie i powoduje, że człowiek nie męczy się temperaturą. W sierpniu w cieniu temperatura nie powinna przekraczać 30 stopni.

I wiatr – to największe zmartwienie większości osób udających się na wyspę. Jak wiadomo, Fuerteventura jest wietrzną wyspą o czym świadczy sama jej nazwa (Fuerte Ventura to silny wiatr). Jest on rajem dla surferów, niekoniecznie rodzin z dziećmi.

Kiedy najmocniej wieje?

Mocniejszy wiatr może trafić się każdego dnia, jednak statystycznie najmocniej na wyspie wieje od czerwca do końca sierpnia. Od początku września mocny wiatr ustaje i jest niezwykle przyjemnie. To dlatego okres września i października jest tak obleganym okresem. Nawet w drugiej połowie października możemy liczyć tu na pogodę porównywalną z pierwszą częścią września.

Opady

w okresie od maja do końca października raczej nie występują. Jeśli już, jest to przelotny deszczyk. Okresem małej niepewności jest okres od listopada do końca marca. Bardzo ciepłe dni mogą się przeplatać z dniami burzowymi. Należy sprawdzać aktualne prognozy pogody.

Będąc raz w listopadzie budząc się rano przywitało nasz szare niebo i dość mocny deszcz. Po śniadaniu deszcz ustał, a koło południa wyszło już piękne słońce, a plaże zapełniły się turystami. Jeden raz podczas tygodniowego wyjazdu rozpętała się wieczorem dość mocna burza, a ulewa trwała do nocy. Większość dni w sezonie zimowym będzie jednak niezwykle przyjemnych.

Nie raz osoby jadące np. w okresie świąt Bożego Narodzenia chwalą się pięknym słońcem i temperaturami rzędu 23 stopni w cieniu. To w słońcu daje ponad 30!

Pogoda w styczniu

Zwykle temperatura w ciągu dnia przekracza 20 stopni Celsjusza w cieniu! Może się zdarzyć, ze podczas tygodniowego pobytu słońce będzie przez cały czas. Czasem jednak mogą zdarzyć się przejściowe opady czy chmury, który przesłaniają słońce przez większa część dnia. W nicy temperatura spada do ok. 13 stopni. Słońce wstaje dopiero przed 8:00, ale dzięki temu zachód słońca ma miejsce dopiero ok. 18:30.

Pogoda w lutym

Luty jest statystycznie najbardziej deszczowym miesiącem na wyspie. Statystyka jednak oznacza to, że wypadają tu zaledwie 2 dni z deszczem. Na Fuerteventurze możemy w lutym spodziewać się okazjonalnych, raczej przelotnych deszczy, a zdecydowana większość dni to pełne słońce i temperatury przekraczające 20 stopni Celsjusza w cieniu.

Luty to również miesiąc, gdzie temperatura oceanu przy plażach spada poniżej 19 stopni, więc nadaje się do kąpieli tylko dla osób tolerujących takie temperatury.

Dzień jednak robi się coraz dłuższy. Słońce wschodzi już dobrze przed 8:00, a zachodzi przed 19:00.

Pogoda w marcu

Marzec to świetny okres na spokojne wakacje na Fuerteventurze. Bardzo mało pada, zwykle przelotnie i niewiele.

Bardzo ładna, w większości słoneczna pogoda z temperaturami w cieniu powyżej 20 stopni Celsjusza. W nocy temperatura spada do ok. 16 stopni, więc wieczory i tak są stosunkowo ciepłe.

Marzec to przede wszystkim już stosunkowo długo dzień. Słońce zachodzi tu parę minut po 19:00, więc na czas hotelowych kolacji.

Pogoda w kwietniu

Kwiecień to już z reguły bardzo ciepły i słoneczny miesiąc. Świetny na słoneczny wypoczynek, ale również na zwiedzanie czy aktywność sportową. Wiatr jak to na wyspie wieje, ale zdecydowana większość dni w miesiącu bez deszczu.

Podczas pobytu w kwietniu opalaliśmy się, korzystaliśmy z kąpieli w oceanie, ale wodach w basenach hotelowych woda jest chłodna. Dużym dobrodziejstwem będą zatem baseny z podgrzewaną wodą.

Wieczorami zakładaliśmy bluzy, było za to niezwykle przyjemnie móc spędzać każdy wieczór na powietrzu.

Lipiec – sierpień

Szczyt wakacyjnego sezonu, czyli najwyższe temperatury.
Choć na wyspach kanaryjskich zwykle nie przekraczają 30 stopni Celsjsuza, to trzeba liczyć się z tym, że w wybrane dni może być dobrze ponad 30.

Szczyt sezonu to przede wszystkim bardzo długi dzień, a rzeczą, która jest oczywiście charakterystyczna na wyspie, jest silny wiatr.

Jest to rzecz do przyzwyczajenia, ale wieje w dalszym ciągu przez całe lato. Robi się spokojniej we wrześniu, ale o tym znajdziecie informacje we wpisie poniżej.

Pogoda we wrześniu

Rewelacyjny miesiąc na wakacje na Fuerteventurze! Wszystko za sprawą wysokich temperatur, sięgających ok. 27 stopni Celsjusza w cieniu.
Bardzo długi dzień, a przede wszystkim dużo słabszy wiatr niż w miesiącach stricte wakacyjnych.

Wrzesień na wyspie to gwarancja mega udanego urlopu, bardzo słonecznego, praktycznie bezdeszczowego.

Pogoda w październiku

Cały październik to w zasadzie gwarancja bardzo udanej pogody. W Polsce coraz chłodniej, przymrozki, a także deszcze, a na wyspie gwarantowane słońce.

Co ważne, spokojniejszy wiatr (podobnie jak we wrześniu), ale również dobrze ponad 25 stopni Celsjusza w cieniu w ciągu dnia. Gdyby nie stale skracający się dzień, warunki atmosferyczne bardzo przypominają wrzesień. Jeśli zatem macie dylemat związany z tymi dwoma miesiącami, to na Fuerteventurze pogodowe praktycznie się od siebie nie różnią.

Pogoda w listopadzie

Podobnie jak w październiku – przeważnie słonecznie, mogą się zdarzyć przejściowe opady deszczu. Przyjemna pogoda, ale już nieco chłodniej, bo w ciągu dnia temperatura osiąga zwykle ok. 23 stopni Celsjusza.
Oczywiście odczuwalna temperatura przy słonecznej pogodzie jest zdecydowanie wyższa. Jest ona generalnie bardzo stabilna przez cały miesiąc i występują tu bardzo niewielkie odchylenia.

O tej porze roku można również liczyć na słabszy wiatr, który nie będzie dokuczliwy w czasie wypoczynku.

Jest to bardzo wdzięczny miesiąc na urlop, kiedy przylatujemy tu z Polski. Nie tylko na z racji na temperaturę, ale również na długość dnia. Co prawda słońce wschodzi dopiero po 7:00 (ale kto na wakacjach tak wcześnie wstaje 🙂 ), a zachodzi dopiero po 18:00. To przyjemna odmiana, kiedy w Polsce ciemno robi się już po 16:00.

Pogoda w grudniu

W ostatnich latach w grudniu najczęściej można spotkać się ze słoneczna pogodą i temperaturami sięgającymi ponad 20 stopni Celsjusza. Można zatem przyjemnie wypocząć, nabrać opalenizny, a przede wszystkim pozwiedzać wyspę.

Sporadyczne, przejściowe opady co kilka, a nawet kilkanaście dni. Nawet wiatr o tej porze nie jest najczęściej mocno dokuczliwy.

Oczywiście grudzień to najkrótsze dni w roku. Słońce zachodzi dopiero koło 18:00, ale jednocześnie dzień rozpoczyna się dopiero w okolicach 8:00 rano!

Aktualną pogodę oraz prognozę na najbliższe dni możecie śledzić na naszym widgecie pogodowym (Morro Jable): 

Beata, Tomasz Filak

Autorzy: Beata, Tomasz Filak

Podróżowanie to nieodłączny element naszego życia. Uwielbiamy przede wszystkim piesze spacery po miastach, atrakcjach turystycznych i górach. Zawodowo w branży turystycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *