Mirador Astronomico de Sicasumbre to bardzo ciekawe miejsce znajdujące się między miejscowościami La Pared i Pajara.
Chcąc zobaczyć tu miejsce musieliśmy z Costa Calma odbić na drogę FV-605, która przebiega przez La Pared. Wąska, klimatyczna i mało uczęszczana. Wiedzie ona w kierunku Pajary, a tam docelowo chcieliśmy dojechać.
Mirador Astronomico de Sicasumbre pełni rolę obserwatorium astronomicznego raz świetnego punktu widokowego. Dzięki temu możemy obejrzeć stąd południowo – zachodnią część wyspy.
Miejsce to nie przypomina jednak innych miradorów, do których podjeżdżamy i przy samochodzie oglądamy widoki. Tu parkujemy na wygospodarowanym kawałku i pokonujemy drogę na wzniesienie na nogach. Spokojnie – do przejścia nie jest wiele. Był to nasz pierwszy punkt o poranku, więc rześkie, poranne powietrze dało krzepy na cały dzień.
Miejsce to jest określane gwiezdnym rezerwatem. Tablica informacyjna znajdująca się przed wejściem na szlak informuje o roli światła w życiu społeczeństwa oraz nadmiarze sztucznego oświetlenia.
Informacje nawiązują do pierwotnych mieszkańców Fuerteventury – Mahos. Miejsce to informuje o obserwowaniu przez nich nieba w celu mierzenia czasu, a także przewidywaniu pogody. Miało to pomóc głównie w uprawach. Obserwowali słońce, ale również księżyc oraz pozycje gwiazd.
20 kwietnia jest obchodzony na Fuerteventurze „World Stars Night”. Władze przypominają o tym, że dzięki czystemu powietrzu można tu bez żadnego problemu obserwować niebo i cieszyć się widokiem gwiazd.
Tablice informują również o objęciu terenów wyspy terenami biosfery. Jest również wzmianka o korzystaniu z wiatru w celu produkowania energii. Największa farma wiatraków znajduje się w okolicach Costa Calma, gdzie produkuje się prąd od 1994 roku.